Przedszkole promujące zdrowie
Festyn
Drodzy Rodzice!
Tegoroczny festyn ponownie odbędzie się w ramach Programu Promującego Zdrowie. Poza zdrowymi przekąskami, które Państwo przygotują i przyniosą, chcemy zachęcić do przygotowania plakatu pokazującego, w jaki sposób spędzają Państwo aktywnie czas z dziećmi.
Temat - Aktywna rodzina - szczęśliwa rodzina!
Forma - dowolna (zdjęcia, rysunek, wyklejanka z gazet, praca plastyczna wykonana farbami, plasteliną, kredkami, a także każdy inny kreatywny pomysł).
Format - A3
Prace prosimy przynosić do 31.05. br.
Na festynie zostanie przygotowana wystawa Państwa prac :)
26 kwietnia
W kwietniu razem z Przedszkolem Publicznym nr 2 w Opolu zorganizowaliśmy Niebieskie Igrzyska! Dzieci poznały swoje koleżanki i kolegów z innego przedszkola, wspólnie odśpiewały Hymn Niebieskich Igrzysk, brały udział w wielu konkurencjach sportowych, a pomiędzy tymi atrakcjami chętnie częstowały się przygotowanymi przekąskami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, integracja udała się, tak jak została zaplanowana.
12 marca - Sałatka owocowa
We wtorek 12.03.2024r. dzieci z grupy 4 wykonały surówkę z marchewki i jabłka. Dzieci brały czynny udział w jej wykonaniu, dbając przy tym o bezpieczeństwo i zachowanie zasad higieny. Po przygotowaniu zjadły swój przysmak. Akcja odbyła się w ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie.
4 marca Sałatka owocowa w grupie 4
W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty kulinarne z jednym z rodziców dzieci z grupy 4, na których przygotowaliśmy sałatkę owocowa. Warsztaty były elementem działań w ramach projektu Przedszkole Promujące Zdrowie. Dzieci poznały nazwy nietypowych, egzotycznych owoców, a także ich smak. Przed zajęciami brały udział w pogadance na temat wartości odżywczych danego owocu. W trakcie przygotowania sałatki dzieci zachowywały zasady higieny. Na koniec wszyscy zjedli sałatkę i zachwycali się jej smakiem. Dzieci przekonały się, że zdrowsze i smaczniejsze są owoce niż słodycze i chętnie będą po nie sięgać.
2 stycznia
grudzień
Szanowni rodzice poniżej prezentujemy wyniki konkursu kulinarnego "Świąteczne wypieki".
I miejsce - Julia Dąbska Wyróżnienie: Eliza Obodzińska Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach! Prezentujemy przepis Julii Dąbskiej na ciasteczka z czerwonej fasoli:
21 listopada
W ramach projektu Przedszkola promującego zdrowie, dzieci z grupy III i IV, w dniu 21.11.2022 kisiły kapustę. Grupa V przygotowała pyszną surówkę z marchewki i jabłka. Działania te miały na celu poszerzanie świadomości dzieci o zdrowym odżywianiu.
, , , ,
Tydzień marchewkowy!
W tym tygodniu /14-18.11.2022/ obchodzimy kolejny tydzień z naszego kalendarza warzywnego - tym razem króluje MARCHEW!
W Poniedziałek dzieci zajadały się pysznym paprykarzem, do sporządzenie którego użyliśmy sporo marchwi! Dzieciom bardzo smakowało, prawie każde prosiło i dokładkę! Cieszymy się, że dzieci są coraz bardziej otwarte na nowe smaki i doświadczanie. Aby mogli Państwo kontynuować nasze działania w domu, poniżej przepis na paprykarz:200g makreli
100g marchwi 50g cebuli 50g ryżu 2 łyżki koncentratu pomidorowego 1 łyżeczka masła sól pieprz czerwona papryka Cebulę z marchewką pokroić i podsmażyć na maśle, ostudzić, ryż ugotować w osolonej wodzie i także ostudzić. Połączyć wszystkie składniki doprawić solą, pieprzem i czerwoną papryką. Smacznego!Tydzień dyniowy! 17 - 21.10.2022 r.
W ramach realizacji Programu Promującego Zdrowie obchodzimy w tym tygodniu pyszny Tydzień Dyniowy!Z tej okazji dzieci codziennie będą jadły potrawy przyrządzane z dyni na wiele sposobów. Mogą Państwo dostrzec to w jadłospisie. Chcemy umożliwić Państwu przygotowanie naszych smakołyków w domu, dlatego też codziennie będziemy wrzucać tu przepisy potraw dyniowych.
W piątek dzieci z całego przedszkola przygotowały sałatkę owocowo-warzywną z okazji Dnia warzyw i owoców obchodzonego w ramach Przedszkola Promującego Zdrowie. Dzieci chętnie wzięły udział w przygotowaniu sałatek i zjadły wszystko ze smakiem. Zaangażowanym rodzicom dziękujemy za współpracę!
, , , , , ,
W czwartek dzieci miały przyjemność zjeść pyszną pastę z pestkami dyni oraz na obiad wyśmienity sos curry z dynią.
Przepis na obiad: 2 filety z piersi kurczaka 1 mała cebula 3łyżki oleju 1 puszka mleczka kokosowego 2 szklanki dyni pokrojonej w kostkę Curry, sól, pieprz do smaku Na rozgrzanym oleju podsmażyć cebulę, następnie dodać piersi z kurczaka pokrojone w kostkę. Dodać dynie i mleczko kokosowe. Całość dusić 20 minut, dodać przyprawy. Podawać z kaszą lub ryżem posypane dynia. Smacznego!,
W środę dzieci miały okazję wypić kompot z dyni oraz zjeść kisiel z dynią.
Dzieci chętnie próbowały i większości bardzo smakowało.
,
Wtorkowa zupa dyniowa:
1 średnia dynia 1l wody 1 puszka mleka kokosowego Przyprawy: Sól, pieprz, gałka muszkatołowa Do dekoracji: Pestki dyni przyprażone na suchej patelni. Dynie umyć, obrać, pokroić w kostkę i wrzucić do garnka, a następnie zalać wodą. Dodać odrobinę soli i gotować do miękkości. Całość zblendować, dodać mleko kokosowe i przyprawy. Podać z pestkami dyni! Smacznego !:)W poniedziałek dzieci jadły pancake'sy z musem dyniowym. Poniżej przepis:
Przepis na pancake'sy z musem dyniowym (4 -osobowa rodzina)
1 średnia dynia 1 cukier waniliowy 1l mleka 6jajek 0,5kostki drożdży 0,5kg mąki Dynie umyć, obrać i pokroić w kostkę. Wrzucić do garnka, dodać cukier i podprażyć do miękkości. Następnie zmiksować. Drożdże i 0,5 szklanki mleka rozmieszać i zrobić zaczyn. Poczekać aż chwilkę popracują. Następnie dodać resztę składników i wymieszać. Smażyć na rozgrzanej patelni bez tłuszczu. Gotowe placuszki polać musem. Smacznego!,
W ramach zakończenia tego tygodnia obchodzony będzie Dzień Warzyw i Owoców (piątek -21.10). Z okazji tego dnia dzieci z całego przedszkola będą wykonywać sałatkę owocowo- warzywną, którą zjedzą na drugie śniadanie. Chętnych rodziców zapraszamy do współpracy - można przynieść owoce, która dopełnią smaku naszej sałatki !:)
W roku szkolnym 2022/2023 placówka realizuje założenia z opracowanego programu. Koncepcja programu zawiera kilka obszarów – zdrowie psychiczne, ruch oraz wyżywienie. Skupiając się na żywieniu - głównym założeniem jest wdrożenie jeszcze większej ilości warzyw i owoców do jadłospisu dzieci, wymiana produktów na zdrowsze zamienniki (np. makaron pszenny na makaron pszenny pełnoziarnisty, cukier na miód i wiele innych), a także organizowanie dla dzieci tematycznych tygodni warzywno – owocowych. W ramach tych działań w najbliższym czasie będą realizowane poniższe działania:
1. Dzień warzyw i owoców – 21.10 – w tym dniu dzieci z całego przedszkola przygotują sałatkę owocową, którą zjedzą w ramach II śniadania.
2. Tydzień Dyni – 17.10 – 21.10
3. Tydzień Marchewki – 14.11 – 18.11
4. Wspólne robienie surówki - 24.11 – dzieci z grup starszych przygotują surówkę do obiadu.
5. Tydzień Buraka – 12.12 – 16.12
6. Tydzień Jabłka – 16.01 – 20.01
Chętnych rodziców zapraszamy do współpracy – można przynosić produkty potrzebne do przygotowania sałatek, można też przyjść przygotować coś z dziećmi wedle własnych pomysłów. Zapraszamy do kontaktu z nauczycielkami, w celu ustalenia szczegółów.
Pani Agata – kucharka, dba o to, aby przygotowane potrawy były podane w sposób estetyczny, wiemy, że dzieci jedzą oczami, dlatego też dokładamy starań, aby posiłki były podane w ciekawy sposób i przyciągały malucha do jedzenia. Poniżej kilka zdjęć:
, ,
W roku szkolnym 2021/2022 przystąpiliśmy do Programu Promującego Zdrowie.
Nasze dotychczasowe działania dotyczyły zebrania informacji wśród rodziców, nauczycieli oraz pracowników naszego przedszkola na temat problemów i obszarów, które powinny zostać objęte pracą i dodatkowym zaangażowaniem.
Dziękujemy rodzicom, którzy wypełnili ankietę, za współpracę i liczymy na dalszą w kolejnych latach.
Następnym etapem będzie opracowanie programu, który będzie realizowany na wielu płaszczyznach w kolejnym roku.
Będziemy na bieżąco informować o wszelkich działaniach.
Nasze przedszkole w roku szkolnym 2021/2022 przystąpiło do programu Przedszkole Promujące Zdrowie.
Rozpoczęliśmy okres przygotowawczy do przystąpienia do Wojewódzkiej Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie.
Program Przedszkole Promujące Zdrowie (PPZ) ma na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do większej aktywności fizycznej oraz propagowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Dzięki temu dzieci z naszego przedszkola i ich rodziny będą cieszyły się lepszą kondycją fizyczną oraz stanem zdrowia. Przez cały rok szkolny będziemy podejmować szereg inicjatyw, aby uświadamiać znaczenie zdrowego stylu życia, które będzie owocować w przyszłości.
Koncepcja i zasady tworzenia przedszkola promującego zdrowie:
Podstawą tworzenia przedszkola promującego zdrowie jest koncepcja promocji zdrowia i wykorzystywane w niej specyficzne podejścia. Poznanie i zrozumienie tej koncepcji jest niezbędne dla wdrażania i rozwoju Przedszkola Promującego Zdrowie.
Co to jest „zdrowie”?
Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).
Co to jest promocja zdrowia?
Promocja zdrowia jest nową, rozwijaną na świecie od lat 80. XX w., strategią działań dla umocnienia zdrowia ludzi – jednostek i społeczności.
W 1986 r., w Karcie Ottawskiej Promocji Zdrowia – podstawowym dokumencie w tej dziedzinie – promocję zdrowia zdefiniowano jako proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę. Najbliższe tej definicji jest znane hasło: Nasze zdrowie w naszych rękach. Oznacza ono, że ludzie – jednostki i społeczności – mogą i powinni podejmować działania w zakresie zapobiegania chorobom oraz poprawy i wzmacniania swojego zdrowia.
Podejścia w promocji zdrowia:
W promocji zdrowia wykorzystuje się specyficzne podejścia. Szczególnie istotnymi wśród nich są:
- Podejście siedliskowe –zdrowie jest tworzone i doświadczane przez ludzi w miejscach, w których uczą się, pracują, bawią, odpoczywają, kochają. Siedlisko jest systemem społecznym (całością), który zmienia się, aby poprawiać i doskonalić zdrowie. W siedlisku, którym jest np. miasto, zakład pracy, szkoła, przedszkole, rodzina, ludzie podejmują wspólnie działania na rzecz zdrowia, poszukując różnych form wsparcia z zewnątrz.
- Podejście „od ludzi do problemu” –ludzie (społeczność) w danym siedlisku identyfikują własne problemy zdrowotne po to, aby je rozwiązać (usunąć, zredukować). Podejmują w tym celu działania (a nie narzucone, zewnętrzne programy), w których uwzględnia się dwie grupy czynników: środowiskowe (związane z miejscem i warunkami ich codziennego życia, relacjami z innymi) i osobiste (styl życia, kompetencje, motywacja, zdolności przystosowawcze). Podstawowym warunkiem ich skuteczności jest uczestnictwo i współdziałanie ludzi oraz tworzenie warunków dla aktywności jednostek i grup.
- Tworzenie sieci siedlisk/organizacji realizujących projekty/programy promocji zdrowia w celu wymiany informacji i doświadczeń, współpracy bez rywalizacji i podejmowania wspólnych działań.
Długotrwałość działań i systemowe podejście do planowania, dokonywanie ewaluacji jako podstawowe warunki skuteczności podejmowanych działań.
Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:
- zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci),
- podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.
- realizuje zadania określone w obowiązujących aktach prawnych i w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, a ponadto spełnia warunki określone w czterech standardach PPZ.
Standardy przedszkola promującego zdrowie:
- Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
3. Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną i stwarza warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
4. Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz do prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.
Tworzenie i rozwój Przedszkola Promującego Zdrowie to proces wielu zmian dokonywanych przez członków jego społeczności. Zmiany te dotyczą jednostek oraz przedszkola jako instytucji i siedliska. Jest to proces długotrwały, gdyż efektów zmian, w tym zmian zachowań zdrowotnych ludzi, można oczekiwać po kilku latach systematycznych działań.